Cerkiew w Jałówce

Będąc w Jałówce, na pewno ją zobaczysz. W panoramie niskich zabudowań domów mieszkalnych wyróżnia się wysoka, mieniąca w słońcu złota kopuła. To Cerkiew Podwyższenia Krzyża Świętego. Świątynia ulokowana jest w centralnej części wsi, obok rynku, przy ulicy Lipowej. Warto ją obejrzeć z bliska.

Cerkiew w Jałówce

Złota kopuła i śnieżnobiałe ściany

Miałem przyjemność odwiedzić Jałówkę w sierpniu ubiegłego roku. Warunki były idealne do zwiedzania – słoneczna pogoda, ani jednej chmury. Biel elewacji świątyni i niebieskie niebo doskonale współgrały. To, co zwróciło moją uwagę jako pierwsze, to ogrodzenie świątyni. Plac Cerkwi w Jałówce otoczony jest malowniczym murem z kamieni o przeróżnej wielkości, a wchodzimy na niego przez piękną bramę pełną drobnych zdobień. Posesja świątyni jest schludna i zadbana. Świadczy o tym przystrzyżona, gęsta trawa, kolorowe kwiaty, krzewy i swojskie ławeczki. Można na nich usiąść i podziwiać ten przepiękny budynek. Wszystko w sąsiedztwie ogromnych drzew, które otaczają plac cerkwi.

Kościół w Jałówce brama Kościół Jałówka brama wejściowa

Monumentalna budowla na wsi

Cerkiew w Jałówce zbudowano w latach 1958–1966 według projektu prof. Aleksandra Grygorowicza (ten znany architekt zaprojektował też słynny Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce), w miejscu poprzedniej świątyni, spalonej w 1941 w czasie wojny. W odróżnieniu od większości cerkwi na terenach wiejskich, które były drewniane, budowla w Jałówce jest murowana z białą jak śnieg elewacją i kamienną podmurówką. Projekt obiektu był bardzo nowatorski jak na tamte czasy, łączył w sobie tradycję z nowoczesnością. Cerkiew w Jałówce ma kształt rotundy z apsydami (pomieszczenie na rzucie półkola, półelipsy lub wieloboku, dostawione do bryły świątyni i otwarte do jej wnętrza). Warto zwrócić uwagę na jej przeszkloną kopułę ze złotym dachem. Do wnętrz świątyni prowadzą piękne, masywne drewniane drzwi.

Cerkiew w Jałówce atrakcje Podlasia

Jałówka cerkiew Cerkiew Jałówka Podlasie

Przepiękna dzwonnica

Aleksander Grygorowicz powrócił do Jałówki nieco później, bo w roku 1980, aby zaprojektować jeszcze dzwonnicę, która również pełni funkcję kaplicy pod wezwaniem Świętych Równych Apostołom Konstantyna i Heleny. Znajduje się ona tuż obok cerkwi. Zwieńczona trzema baniastymi, złotymi kopułkami, pod którymi wiszą dzwony, jest niezwykle harmonijną budowlą i doskonale komponuje się z wcześniej wybudowaną cerkwią. Oj chciałoby się usłyszeć te brzmienie dzwonów, które roznosi się po Jałówce…

Cerkiew Podwyższenia Krzyża Świętego w Jałówce Cerkiew Jałówka dzwonnica

Co się odwlecze…

Niestety, będąc w Jałówce, nie udało mi się wejść do środka Cerkwi Podwyższenia Krzyża Świętego. Może i dobrze – byłem pod takim wrażeniem budynku z zewnątrz i zrobiłem tyle zdjęć, że moje oczy i aparat zostały w zupełności nasycone przepięknymi widokami i kolorami. Chętnie tam powrócę, by zobaczyć wnętrza jednej z najpiękniejszych prawosławnych cerkwi na Podlasiu.

PS. Warto połączyć pobyt w Jałówce i zwiedzanie cerkwi z zobaczeniem Ruin Kościoła w Jałowce, które opisałem w tym artykule.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu